Kam se podívat ?

TIPY NA VÝLETY
 
 
 
KŘÍŽOVÁ CESTA S VÝJEVY Z UKŘIŽOVÁNÍ OD PETRA URBANA   Smržovka https://www.smrzovka.cz/krizova-cesta-petra-urbana-ve-stredni-smrzovce/d-8838 .
 
ZVONIČKA PANNY MARIE SMRŽOVSKÉ na konci Křížové cesty https://www.cokolivokoli.cz/29628-krizova-cesta-petra-urbana-smrzovka/. Ve zviničce si lze zazvonit na zvon.
 
BETLÉM  SMRŽOVKA  https://malepolsko-cz.webnode.cz/   Předání Betlémského světla vždy před Vánocemi a Betlém po celý advent.
 
Lanovká 4sedačková dráha na Špičák Albrechtice - rozhledna, restaurace, skiareál, bikepark.
 
Albrechtice v Jizerských horách - továrna na výrobu hraček s licencí na  krtečka a jeho kamarády, dřevěné hračky, dílna pro děti, muzeum a prohlídka továrny.
 
Rozhledna ve tvaru sněžného bobu na Špičáku Tanvald  :https://www.hrady.cz/vyhlidka-rozhledna-spicka
 
Rozhledna Světlý vrch  Albrechtice v Jizerských horách. https://www.hrady.cz/rozhledna-svetly-vrch 
 
Muzeum obrněné techniky Smržovka   https://tankysmrzovka.cz/
 
Rozhledna Černá Studnice s restaurací a dětským hřištěm  https://cernastudnice.eu/
 
VYHLÍDKA HVĚZDA - zvaná též Finkeinstein    https://www.jizerky.cz/dr-cs/1037-vyhlidka-finkstein.html
Nacházejí se zde také jedny z největších skalních hrnců v Jizerských horách, nejznámější je tzv. Čertova studánka.
Tyto prohlubně na vrcholcích skal bývají obvykle naplněny dešťovou vodou. Měnící se obrazce na vodní hladině údajně v pohanských dobách sloužily k věštění budoucnosti a lidských osudů a právě tak k odhalování a posuzování dávných jevů. Jen na málo místech najdeme takové množství rozličných skalních mís a obřích nebo též "obětních hrnců", jako právě zde.
Vznik kamenných mís lidé podle některých pověstí spojovali s ďábelským působením a s čertovskými rejdy. Mísy ve skalách měly vzniknout údery čertova kopyta, jiné byly zase vytlučeny čertovským pozadím, přičemž odtokové stružky z mís vytvářel ďábel svým ocasem. A přestože se odborníci koncem 19. století přiklonili k názoru, že obří hrnce (z německého Riesentopf) ve skalách mají výhradně přírodní původ a vznikly dlouhodobým působením vody, mrazu a větru, mnozí si stále stojí za dávným tvrzením, že tady šlo o něco nadpřirozeného a ďábelského.
 
DOPORUČUJEME . ČERNOSTUDNÍČNÍ  HŘEBENOVÁ TRASA  Procházka po hřebenové stezce z Černé Studnice (rozhledna s restaurací) až na kamennou vyhlídku Terezínka, přes TV vysílač Muchov.  Nádherná trasa s výhledy.
 
 
AUTO MOTO museum Lučany : Na historii je krásné i smutné zároveň, že se sice může opakovat, ale vždy je zahalená do jiného pláště, barev a tvarů. Dvacáté století je zlatou érou vývoje strojů se spalovacími motory, érou, která se ve své syrové podobě již nikdy nevrátí.

Výrobci, nadšenci, závodníci i samotní majitelé samohybných strojů přicházeli s nápady, které jsou dodnes aktuální, aby následně zacházeli do slepých vývojových uliček, nebo přicházeli s kombinací technických řešení, která by dnes byla zakázána už ve stádiu samotné myšlenky.

Rádi bychom vám co nejvíce přiblížili atmosféru doby a pocity, které tyto krásné stroje přinášely, tak nás neváhejte navštívit! https://www.automoto-museum.cz/

 
 
MARIÁNKSÉ  SVATÉ SCHODY - 300 kamenných schodú lesem z Desné v Jizerských horách , končící v Albrechticích poblíž rozhledny Světlý vrch. 
 
Rozhledna na Špičáku      https://tanvaldsky-spicak.ceskehory.cz/
 
Bikepark Bobovka + bikepark Špičák s lanovkou.    https://www.skijizerky.cz/cz/leto/bikepark-tanvaldsky-spicak
 
 
Přehrada Josefův důl    https://prehrada-josefuv-dul.ceskehory.cz/
Rozhledny- Královka(velké dětské hřiště na konci mravenčí stezky pro děti z Bedřichova), Bramberk, Nová ves-Nisanka,      https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozhledna-kralovka
Osada Jizerka ( oblast tmavé oblohy,,rašeliniště a celkově nejkrásnější místo Jizerek)     http://www.jizerske-hory.cz/cs/poznej-jizerky_leto-v-jizerkach_prirodni-krasy/osada-jizerka
Rozhledna Štěpánka    https://stepanka.ceskehory.cz/
Lesní koupaliště Lučany nad Nisou
 
Vzdálenejší cíle
 
Jablonec nad Nisou:
Jablonecké moře /Přehrada Jablonec - koupání, rybaření
Muzeum skla a bižuterie Jablonec.
Bobová dráha v Janově nad Nisou.
Liberec :
Obří sud    https://areal-obrisud.cz/
ZOO a Botanická Zahrada Liberec    https://www.zooliberec.cz/
IQ park,Babylon
 
Harrachov:
Sklárna s pivovarem Novosad , muzeum skla s prodejnou.
Hornické muzeum    http://www.hornicke-muzeum.eu/cs/
 
Nejvýše položený Maják na světě a muzeum Járy Cimrmana Příchovice   https://www.kudyznudy.cz/aktivity/muzeum-jary-cimrmana-v-prichovicich
 
Skiareály :
Filip Smržovka    http://www.lvfilip.cz/index.php/cs/
ŠPIČÁK Albrechtice v Jizerských horách  SKIJIZERKY- největší lyžařské centrum Jizerských hor    http://www.jizerske-hory.cz/cs/skiareal/tanvaldsky-spicak
Bedřichov
Severák
U Čápa
Rejdice
Harrachov
Paseky nad Jizerou
 
 
 
 
.